O nás

Občanské sdružení Pankrácká společnost (OSPS)

 

OSPS vzniklo na jaře roku 2004. Mezi jeho nejdůležitější cíle patřila aktivní ochrana životního prostředí v místě působnosti a jeho okolí, účast na smysluplném územním rozvoji v této oblasti a komunikace s místními obyvateli a příslušnými zainteresovanými úřady a dalšími subjekty s cílem přispění k dodržení principů trvale udržitelného života

OSPS tvořili občané žijící v oblasti Pankrácké pláně, Zelené Lišky, Budějovické, Krče a přilehlého blízkého okolí. Jednalo se o široké názorové spektrum občanů, kterým nebylo lhostejné, jakým způsobem se bude rozvíjet oblast jejich bydliště a zda zde bude dostatečně chráněno a zlepšováno životní prostředí.

 

OSPS se snažilo o intenzivní komunikaci se všemi místními obyvateli s cílem zajištění co nejlepší informovanosti o problémech spadajících do jeho zájmové oblasti. Tato jeho činnost byla rozvíjena spontánně především proto, že jak ze strany investorů, tak i ze strany příslušných zodpovědných úřadů většinou není zajištěna dostatečnost, kvalita a včasnost informací o důležitých jednáních a rozhodnutích, které velmi citelně ovlivňují kvalitu života místních obyvatel.

 

OSPS se zabývalo intenzivním sháněním veškerých informací, které jsou z výše popsaných hledisek důležité a na jejich základě se účastnilo oficiálních úředních řízení, ve kterých se snažilo ovlivnit důležitá oficiální rozhodnutí v zájmu místních obyvatel a ochrany životního prostředí.

 

Mezi konkrétní kauzy, kterým se OSPS od počátku věnovalo, patřila např. problematika staveb výškových (většinou administrativních) budov na Pankrácké pláni, v okolí ulic 5.května (tzv.Magistrály) a Vyskočilovy (oblast Brumlovka), v okolí Budějovického náměstí, Kačerova a na dalších místech v Praze 4 i v dalších městských částech.

 

Městská správa i samospráva dle názoru OSPS zcela nedostatečně hájila veřejný zájem a namnoze vycházela vstříc hlavně stavebníkům, jejichž záměry jsou v průběhu své realizace i po dokončení zjevně problematické: přivádí do daných území značné množství individuální automobilové dopravy (IAD), vytlačují zeleň, omezují veřejná prostranství, nekorespondují se stávající zástavbou, atd.

 

Proto se OSPS snažilo vést dialog se zúčastněnými subjekty vždy, pokud je na druhé straně zájem a především podněcovat zájem veřejnosti o problematiku územního rozvoje a životního prostředí v Praze 4 i jinde.

 

Pouze aktivním zájmem o tato témata a soustředěným tlakem na radnici mohou obyvatelé ovlivnit budoucnost Prahy 4 !!!

 

OSPS vždy doporučovalo sledovat informace o chystaných záměrech (např. na webu MČ Praha 4 či na úřední desce), navštěvovat zasedání Zastupitelstva MČ Praha 4 a nejrůznější veřejná projednání. Pouze soustředěný tlak veřejnosti může změnit současný neutěšený stav (Praha 4 zahlcená auty, ohyzdné a nadbytečné administrativní budovy rostoucí „jako houby po dešti“, časté kácení stromů, omezování veřejných prostranství, atd.)

 

OSPS ve své činnosti úzce spolupracovalo s dalšími stejně orientovanými občanskými sdruženími i jednotlivci, veřejně prospěšnými organizacemi, subjekty z veřejného sektoru a dalšími subjekty.